Kopalnia soli w Kłodawie

Dnia 21 czerwca 2021 roku kilkunastoosobowa grupa uczniów zwiedziła kopalnię soli kamiennej  w Kłodawie. Trasa turystyczna (najgłębsza na świecie) znajduje się na poziomie  600 metrów pod ziemią, oświetlona jest elektrycznie i dociera się do niej windą (prędkość zjazdu  to 6 m/s i  niezapomniane wrażenia!). W podziemnej części kopalni utrzymuje się,     w miarę stała, temperatura nieco powyżej 20 stopni Celsjusza. Turyści otrzymują hełmy ochronne. Zwiedzanie możliwe tylko z przewodnikiem. Czas przejścia korytarzami wyrobiskowymi to około dwóch godzin. Niedaleko podszybia, w solnej grocie zobaczyć można kaplicę z wykonaną z soli rzeźbą Świętej Kingi, patronki górników solnych. Na ścianie kaplicy, na pamiątkowej tablicy, wyryto nazwiska  górników, którzy stracili życie pod ziemią. Jest także możliwość obejrzenia wyeksploatowanych komór solnych oraz maszyn używanych w górnictwie solnym.

Kopalnia w Kłodawie  istnieje od roku 1949 i jest największą kopalnią soli w Europie Środowo-Wschodniej. Sól pochodząca z tej kopalni to sól kamienna biała, sól szara oraz unikatowa sól różowa (na świecie jest ona wydobywana jeszcze tylko w Pakistanie). Sól pochodząca z Kłodawy znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg.