Program dla szkół

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół (Dz. U. z 2020 r., poz. 1511) dzieciom uczęszczającym w roku szkolnym 2020/2021 do klas I-V szkół podstawowych, które uczestniczą w programie, udostępniane są:

Owoce, warzywa i soki:

 • jabłka(1 sztuka o masie netto co najmniej 150 g)
 • gruszki(1 sztuka o masie netto co najmniej 150 g)
 • śliwki(opakowanie jednostkowe o masie netto co najmniej 150 g)
 • truskawki(opakowanie jednostkowe o masie netto co najmniej 100 g)
 • marchew(opakowanie jednostkowe o masie netto co najmniej 90 g)
 • rzodkiewka(opakowanie jednostkowe o masie netto co najmniej 90 g)
 • papryka słodka(opakowanie jednostkowe o masie netto co najmniej 90 g)
 • pomidory(opakowanie jednostkowe o masie netto co najmniej 90 g i średnicy pomidora nie więcej niż 40 mm)
 • kalarepa(opakowanie jednostkowe o masie netto co najmniej 90 g)
 • soki i przeciery owocowe(opakowanie jednostkowe soku o pojemności co najmniej 0,2 l/opakowanie jednostkowe przecieru o pojemności co najmniej 100g)

Mleko i przetwory mleczne:

 • mleko białe(opakowanie jednostkowe o pojemności co najmniej 0,25 l)
 • jogurt naturalny(opakowanie jednostkowe o masie netto co najmniej 150 g)
 • kefir naturalny(opakowanie jednostkowe o masie netto co najmniej 150 g)
 • serek twarogowy(opakowanie jednostkowe o masie netto co najmniej 150 g)

W I półroczu roku szkolnego 2020/2021 w Programie dla szkół wzięło udział 36 uczniów klas I-V. Dostawcą produktów mlecznych i mleka oraz komponentów owocowo-warzywnych jest P.H.U.P POLDRÓB z Gniezna.

W ramach „Programu dla szkół” zrealizowano dodatkowe przedsięwzięcia: warsztaty kulinarne, zajęcia praktyczne promujące zdrowe odżywianie, zajęcia plastyczne o tematyce proekologicznej i prozdrowotnej. Tematy zrealizowane w poszczególnych klasach w ramach „Programu dla szkół”.

Grupa rewalidacyjno -wychowawcza:

 • Owocowe fantazje – warsztaty kulinarne.
 • Mleczna przerwa w szkole i w domu – II śniadanie z wykorzystaniem przetworów mlecznych.

Kl. 1-2u i 1-3

 • Wykorzystanie różnych gatunków serów w komponowaniu posiłków.
 • Mleczna przerwa w szkole –w domu – II śniadanie z wykorzystaniem przetworów mlecznych.

Kl. 3au -5cu

 • Przygotowanie gazetki nt. zdrowego odżywiania
 • Zakładanie i prowadzenie uprawy w warunkach domowych

Kl. 3bu-5bu-5du

 • Budyń – pomysł na II ciepłe śniadanie
 • Zdrowe i kolorowe II śniadanie

Kl. 5a

 • Mleko i jego walory odżywcze.
 • Mleczne przysmaki kl. Va – makieta z wykorzystaniem opakowań po mleku i produktach mlecznych.

Kl.4-5b

 • Zasady zdrowego odżywania się-warzywa i owoce (wykonanie gazetki ściennej)
 • Piramida zdrowia

Przygotowano obszerne materiały dodatkowe: quizy, zagadki, kolorowanki, krzyżówki utrwalające tematykę zdrowego odżywiania się. Materiały stanowią uzupełnienie realizacji tematów realizowanych przez klasy biorące udział w “Programach dla szkół”.

Działania edukacyjne

Grupa rewalidacyjno-wychowawcza

Klasy I-V

Uczniowie wykonali makiety z wykorzystaniem oryginalnych opakowań po mleku i produktach mlecznych.

Nie zabrakło także czasu na prowadzenie ekologicznych upraw w warunkach domowych.

Zapraszamy najmłodszych do obejrzenia bajek z serii „Przygody Chrumasa”.

"Pamiętnik Chrumasa" - odcinek 12 "Warsztaty kulinarne Programu dla szkół" Wszyscy, prócz Chrumasa, są szczęśliwi i podekscytowani w związku ze zbliżającymi się warsztatami kulinarnymi. Chrumas nie chce na nie iść, bo uważa, że to straszliwa nuda. Dzięki pomysłowej Mee ostatecznie decyduje się wziąć w nich udział. Warsztaty prowadzi szef kuchni - Jeż - który pokazuje Ekipie Chrumasa, w jaki sposób można sprawić, że śniadanie będzie pyszne, zdrowe i ciekawe. Chrumas - Tomasz Kozłowicz Uchol - Janusz German Mee - Kinga Miśkiewicz Miau - Paulina Komenda Pani Sowa - Joanna Leszczyńska (Umiarkowane)
"Pamiętnik Chrumasa" - odcinek 13 "Jądro nieczystości" Co może się zdarzyć, gdy po raz setny zapomnisz pracy domowej? Oczywiście trzeba się będzie wytłumaczyć przed nauczycielem. Kolejny odcinek przygód Ekipy Chrumasa pt.: „Jądro nieczystości” w sposób humorystyczny porusza ważną kwestię dbania o własną przestrzeń i potrzebę utrzymywania porządku w naszym otoczeniu. Tym razem Uchol gubi swoją pracę domową nt. „Programu dla szkół”, a Pani Sowie serwuje zabawny wykręt, według niego uzasadniający nieprzygotowanie do lekcji. Niestety Pani Sowa nie przyjmuje wytłumaczenia Uchola i stawia mu ultimatum: „Praca domowa musi się znaleźć do końca dnia!”. (Umiarkowane)
"Pamiętnik Chrumasa" - odcinek 14 "Szkoła w domu" Z Internetu korzystamy codziennie, służy nam nie tylko do nauki i zabawy, ale także do komunikacji. Zdalnie, czyli za pomocą internetu, uczestniczymy w lekcji z nauczycielem, ale także rozmawiamy z przyjaciółmi. W kolejnym odcinku przyjaciele Chrumasa spotykają się online, pozostając we własnych domach, i dzięki temu nie tracą lekcji, które później musieliby samodzielnie nadrobić. Tym razem jest to historia o żartach, ich konsekwencjach, ale i zdrowym odżywianiu. (Umiarkowane)
Owoce i Warzywa

 

Tematyka zajęć realizowanych w ramach Programu dla szkół w II semestrze roku szkolnego 2020/2021

 Grupa rewalidacyjno-wychowawcza

 1. W mlecznej krainie.
 2. W ogródku – sadzimy rośliny.

Klasa 1-2u, 2-3a, 3b

 1. Stawiam na śniadanie
 2. Skąd się bierze mleko?
 3. Wycieczka do gospodarstwa rolnego Agropol sp. z o. o. w Bierzglinku

Klasa 3au-5cu

 1. Jemy zdrowo i kolorowo.
 2. Wiosenne kanapki.

Klasa 3bu-5bu-5du

 1. My o swoje zdrowie dbamy, wiec się zdrowo odżywiamy.
 2. Jedz i pij owoce, zyskasz przez to nowe moce.

Klasa 5a

 1. Kolorowy świat warzyw.
 2. Kolorowy świat owoców.

Klasa 4-5b

 1. Wartości odżywcze mleka i jego przetworów – 2 lekcje.

 

 

W I półroczu roku szkolnego 2021/2022 w Programie dla szkół wzięło udział 27 uczniów klas I-V. Dostawcą produktów mlecznych i mleka oraz komponentów owocowo-warzywnych jest P.H.U.P POLDRÓB z Gniezna. Tematyka zajęć zrealizowanych w semestrze I w ramach „Programu dla szkół”.
Klasa 1-3a
Klasa 3b
Klasa 1-2 u
1. Zdrowy styl odżywiania. Czy wiesz co jesz?.”
2. Śniadaniowe święto.
Klasa 4a i 4b
1.Omówienie nowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.
2.Mleko i jego przetwory w diecie dzieci i młodzieży.
Klasa 4au
1.Znaczenie owoców w diecie. Przygotowanie sałatki owocowej.
2.Zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania , piramida żywieniowa. Przygotowanie kanapek.
Klasa 5
1.Utrwalenie zasad zdrowego odżywiania. Część 1.
2. Utrwalenie zasad zdrowego odżywiania. Część 2.
Klasa 5du
1.Deser mleczno-owocowy.
2.Zdrowe śniadanie-przygotowanie sałatki warzywnej.

Tematyka zajęć rok szkolny 2021/2022

SEMSETR 2

Klasa 1-3a

Klasa 3b

Klasa 1-2 u

Klasa 4au

 1. Owocowy zawrót głowy – warsztaty kulinarne.
 2. Słodkie niespodzianki. Budyń. Zajęcia praktyczne.

Klasa 4a i 4b

 1. Jem mleczne pyszności by mieć zdrowe kości. Część 1.
 2. Jem mleczne pyszności by mieć zdrowe kości. Część 2.

Klasa 5

 1. W zdrowym ciele, zdrowy duch. Część 1.
 2. W zdrowym ciele, zdrowy duch. Plakat o tematyce zdrowotnej. Część 2.

Klasa 4bu

 1. Koktajl mleczno-owocowy.
 2. Kukiełki z warzyw i owoców.
Skip to content