„Moje dziecko INNE, ale nie GORSZE”

W czwartek 6 października, odbyło się spotkanie dla rodziców, opiekunów prawnych oraz terapeutów dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami z panią dr Izabelą Fornalik – pedagogiem specjalnym, seksuologiem i psychoterapeutą pt. ”Moje dziecko INNE, ale nie GORSZE”. Zebrane w Sali kina „Trójka” osoby powitały Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im, Janusza Korczaka we Wrześni – Magdalena Zając oraz  Marlena Koniuk – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem” i nauczycielka ZSS. Zaproszenie pani dr Izabeli Fornalik było wynikiem współpracy Starostwa Powiatowego we Wrześni oraz ZSS i stanowiło wyjście na przeciw problemom i trudnościom, z jakimi borykają się we współczesnym świecie, bliscy osób z niepełnosprawnościami. Trudne, niewygodne pytania, a także próba odpowiedzenia na nie – to założenie i cel spotkania z osobą o tak wysokich kompetencjach, wiedzy i doświadczeniu, jak pani dr Izabela Fornalik. Podczas wykładu poznano zasady jak uczyć dzieci i młodzież poszczególnych zachowań z rozróżnieniem ich na te, które można realizować w przestrzeni prywatnej i publicznej. Prelegentka tłumaczyła, jak pomóc dziecku z trudnościami przejść przez okres dojrzewania, jak powinni reagować rodzice w zetknięciu z kłopotliwymi sytuacjami, odpowiadać na trudne pytania nastolatków, a także jak radzić sobie z zaskakującym i nieoczywistym zachowaniem dziecka w domu, szkole oraz w miejscach publicznych (sklep, park, kino, plac zabaw, basen, publiczna toaleta …). Z pewnością wartością dodaną spotkania była możliwość porozmawiania z panią dr Fornalik, poradzenia się, indywidualnego poszukiwania odpowiedzi na zawsze trudne, bardzo osobiste  pytania.